Якість дизельного пального. Експерти порівняли зразки з дорогих і дешевих АЗС
autoExpert » СТАТТІ » Експлуатація автотранспорту » Якість дизельного пального. Експерти порівняли зразки з дорогих і дешевих АЗС

Якість дизельного пального. Експерти порівняли зразки з дорогих і дешевих АЗС

  • Переглядів: 1472
  • Дата: 26-08-2020, 14:05
  • Print
Пів року тому Інститут споживчих експертиз перевіряв якість дизельного пального на українських заправних станціях. У тому дослідженні мова йшла про зимовий дизель. На разі до вашої уваги результати чергового етапу моніторингу, в якому розглянуті зразки літньої версії палива. На відміну від попереднього дослідження цього разу якість палива додатково оцінювалась за температурою спалаху і фракційним складом.

Якість дизельного пального. Експерти порівняли зразки з дорогих і дешевих АЗС

Після кризового «карантинного» падіння, ціни на паливо на українських АЗС впевнено поповзли вгору. При цьому, що стосується дизельного пального, поки зберігається досить солідна цінова різниця, яка сягає 5 грн. на літрі. А чи буде така ж різниця в якості палива? Розбиралися в питанні фахівці Інституту споживчих експертиз, для чого придбали найдорожчі і найдешевші зразки «важкого» палива на українських АЗС, і відправили їх на дослідження в лабораторію.

Тест-контроль
Ринок не стоїть на місці – і конкурентна боротьба призводить до сегментації. Слідом за преміум-сегментом (ОККО, WOG), з'явилися дискаунтери («БРСМ – Нафта», Chipo, SunOil), а потім і супердискаунтери (Avantage, Marshall), які працюють на межі демпінгу. Крім того, з'являються мережі, заточені під конкретну групу споживачів. Наприклад, швидкозростаюча всеукраїнська мережа Prime пропонує преференції далекобійникам – для цього на АЗС мережі створюють паркінги з усіма зручностями для комфортного перебування, пропонують знижки і продають рідину AdBlue для нейтралізації вихлопу.

Якість дизельного пального. Експерти порівняли зразки з дорогих і дешевих АЗСЯкість дизельного пального. Експерти порівняли зразки з дорогих і дешевих АЗС


Цього разу експерти відібрали проби звичайного «євродизеля» в 11 мережах: WOG, Parallel, ANP, КLO, Prime, ОККО, AMIC, «БРСМ – Нафта», SunOil, Chipo та Avantage. У лабораторії всі зразки пройшли перевірку по 5 параметрам: цетановий індекс, фракційний склад, температура спалаху в закритому тиглі, вміст сірки і густина. Варто зазначити, що всі випробовувані зразки виявилися «літніми», тобто відповідали сезонним вимогам. Але і без сюрпризів не обійшлося.

Цетановий індекс
Насамперед фахівці визначили цетановий індекс випробовуваних зразків. Даний показник – це цетанове число палива до застосування цетанопідвищуючих присадок. Загальний принцип: чим більше, тим краще. На жаль, не всі учасники тесту уклалися в норматив. У пробі, придбаної на АЗС Avantage, цетановий індекс виявився менше нормативу майже на 5 одиниць. А найбільший запас продемонстрували зразки Prime – 52,6 одиниці, Parallel – по 52,5 одиниці, і КLO – 51,9 одиниці. Саме через це на такому дизпаливі буде менше витрата пального і димність.

Фракційний склад
Фракційний склад дизельних палив має важливе значення для роботи дизеля. При збільшенні вмісту легких фракцій в дизельному паливі підвищується тиск займання робочої суміші, з'являється стук в циліндрах і розріджується картерне мастило. Занадто важкі фракції згорають не повністю і збільшують відкладення нагару в камері згоряння. Також фракційний склад дизельного палива побічно характеризує його випаровуваність, оскільки пальне з полегшеним фракційним складом легше випаровується. Для автомобільних дизелів найбільше підходить паливо, що складається з фракцій, що википають при температурних діапазонах в 200-360? С. Чим вужчий інтервал температур, в якому википає паливо, тим краще процес його згоряння в двигуні. За цим показником у всіх учасників не виявилося жодних проблем, значення приблизно однакові. Найвужчі інтервали – у «дизеля» Parallel і «БРСМ – Нафта».

Спалах
Інший важливий показник – температура спалаху в закритому тиглі. Він характеризує температуру займання палива. У разі ДТП за участю автомобіля, заправленого паливом з малою температурою займання, є великі ризики пожежі. Крім того, побічно цей показник може показати, чи не потрапляли в «солярку» сторонні компоненти. Кращі результати, 65° при нормативі не нижче 55, у пального від Parallel і Prime. А ось у «дизеля», придбаного в мережі Avantage значення було далеко нижче межі – 37 ? С.

Сірка
Нарешті, головний «екологічний» показник дизпалива – вміст сірки. Продукти згоряння сірки боляче б'ють не тільки по навколишньому середовищу (про дизельне паливо з наднизьким вмістотом сірки ULSD читайте тут), а й по двигуну. Сірка убивча для нейтралізаторів і сажових фільтрів, видалення її з палива досить важкий і дорогий процес. Тому при концентрації сірки менше 10 мг / кг «пробіг» нейтралізатора більше сотні тисяч кілометрів – не проблема. Для прикладу, якщо буде 1000 мг / кг (ще шість - сім років тому це було нормою) він може перестати ефективно працювати вже після десяти - п'ятнадцяти заправок: сірка, взаємодіючи з дорогоцінними металами нейтралізатора, множить їх хімічну активність на нуль. За українськими стандартами (аналогічними Euro V), вміст сірки в паливі допускається не більше 10 мг / кг. Цього разу результати в цілому порадували, але не обійшлося й без сумних новин. За винятком одного зразка, всі проби відповідали рівню Euro V.

Практично позбавленими шкідливої сірки виявилися зразки Parallel і Prime (5 мг / кг). Трохи не дотягнув до лідера зразок, придбаний на АЗС Chipo – 5,5 мг / кг. А ось у проби дизеля від Avantage – чималі 216 мг / кг, тобто перевищення більш, ніж в 20 разів.
Якість дизельного пального. Експерти порівняли зразки з дорогих і дешевих АЗС
Висновки
Картина дослідження виявилася неоднозначною. З одного боку, всього лише одна проба виявилася некондиційною, що говорить про стабільність поставок і ретельний підхід до логістики і вхідному контролю в серйозних мережах. Схоже, паливні ритейлери не горять бажанням ризикувати репутацією і зв'язуватися з «лівим» пальним, особливо в період падіння «проливів». З іншого – якість в «середніх» мережах зрівнялася і навіть випередила показники своїх візаві з преміального сегмента, а різниця в ціні у них поки залишається досить відчутною. Так чи потрібно платити більше? Втім, на це питання кожен власник авто вільний відповідати сам. А ось до занадто «солодких» пропозицій на стелах АЗС автомобілістам все ще варто ставитися з великою обережністю.

Дмитро Гордієнко, Інститут споживчих експертиз


Шановний відвідувач сайту www.autoexpert-consulting.com. Якщо ви професіонал ринку автосервісу та торгівлі автозапчастинами, оливами тощо – ви маєте змогу безкоштовно користуватися послугою Hotline autoExpert за телефоном гарячої лінії +38 067 537 82 42.
 (голосов: 0)


Информация
Посетители, находящиеся в группе Гости, не могут оставлять комментарии в данной новости.

Спецвипуски

Календар

«    Май 2023    »
ПнВтСрЧтПтСбВс
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 

Опитування

Напрямок вашого бізнесу

Продаж автомобілів
Автосервіс
Гуртова торгівля автокомпонентами
Автомагазин
Автоперевезення
Інше