Історія SUNOCO налічує понад 130 років. У ній було чимало поворотів. Але незмінно SUNOCO – фахівець у нафтопереробці та провідний північноамериканський постачальник пального для двигунів внутрішнього згоряння. Бізнес олив та мастил у компанії всі роки йшов паралельно з великим нафтовим та паливним. Сьогодні оливи, мастила та антифризи SUNOCO виробляються на підприємствах на трьох континентах. У Європі – це підрозділ Sun Oil Espana, що працює з 1981 року, розташований недалеко від Мадрида. Куди я і поїхав подивитися, як виробляється європейська лінійка продуктів цього легендарного бренду. Відрядили мене в українському представництві бренду - «Саноко Трейдінг», а приймав – Pablo Gomez Defarges, керівник комерційного департаменту Sun Oil Espana. Але спочатку – офіційна історія компанії та бренду.

Історія бренду
Біографія бренду починається в 1886 році в США та налічує вже понад 130 років. Історія SUNOCO - це історія видатних досягнень та постійного розвитку. Компанія була заснована в ті роки, коли з’явилися і перші автомобілі, для яких потрібно було пальне та оливи з мастилами.
Після заснування, вже через декілька років, Sun Oil Company з м. Піттсбург, Пенсильванія, стала одними з провідних постачальників сирої нафти в регіоні. У міру того як нафтова компанія зростала, її діяльність розширювалася на супутні послуги та дочірні підприємства. Так, у 1916 році була заснована суднобудівельна компанія Sun Shipbuilding and Dry Dock Company. В наступному році вона спустила на воду свій перший корабель - якраз коли Сполучені Штати вступили у Першу світову війну. Її основною продукцією були танкери, але, забігаючи наперед, за свою 70-річну історію компанія також побудувала багато інших типів суден. Корабельня Sun використовувала зварювання замість клепок для будівництва кораблів, таким чином істотно заощаджуючи на сталі - одне з багатьох технічних нововведень, ініційованих керівництвом.

Вже маючи значну кількість нафтових родовищ і нафтопереробних заводів, у 1920 р. Sun відкриває свою першу паливозаправну станцію.


На фото: Газетна реклама моторної оливи SUNOCO, 1922 рік.
У 1929 р. компанія зайнялася виробництвом нафтопромислового обладнання, закріплюючи свої лідерські позиції у нафтовій сфері.
У 1937 р. Sun Oil Company запустила першу у світі велику комерційну установку для каталітичного крекінгу за технологією Ежена Гудрі на заводі в Маркус Хук, Пенсильванія. Технологія каталітичного крекінгу у порівнянні з термічним крекінгом дозволяє отримувати пальне вищої якості і значно прискорити процес. Це була революційна подія у галузі нафтопереробки. Установка в Маркус Хук діє донині, вона служить для переробки пального для перегонових автомобілів. Завод було визнано національною історичною пам'яткою.
У 1941 р. корпорація заснувала гірничодобувну компанію Cordero Mining Company (штат Невада) з метою постачання ртуті для своїх моторних олив. Цей метал виявився життєво важливим для збройних сил США у Другій світовій війні. Під час війни Sun брала участь у програмі екстреного суднобудування, організованій урядом США, і стала піонером у розробці та переробці авіаційного пального та мастильних матеріалів. У роки війни корабельня Sun була найбільшою у світі і нараховувала 35 тис. робітників. Пізніше під час холодної війни компанія буде частиною аерокосмічної промисловості США.
У 1953 році Sun Oil Company вийшла на міжнародний рівень. У Канаді був запущений нафтопереробний завод продуктивністю 15 000 барелів на день. У Венесуелі, починаючи з 1957 року, Venezuelan Sun Oil Company видобула понад 1 млрд барелів нафти з озера Маракайбо до припинення діяльності в 1975 році, коли уряд Венесуели націоналізував майно компанії. В 1967 компанія створює Great Canadian Oil Sands Limited для видобутку вуглеводнів з нафтових пісків родовища Атабаска.

Сьогодні представництва компанії розташовані у багатьох країнах світу.
В 1956 році Sun Oil Company розробила і почала використовувати на своїх заправних станціях інноваційний паливно-роздатковий комплекс. Він дозволяв заливати п’ять сортів бензину з різним октановим числом з одного комплексу. Заправки Sunoco пропонували до восьми сортів бензину зі своїх насосів Dial A Grade, в тому числі бензин з октановим числом 102. Модель паливно-роздаткового комплексу зараз виставлена у Смітсонівському інституті.
З 1960-х років бренд SUNOCO представлений на змаганнях авто і мототранспорту. Всього спортивна історія компанії налічує 1300 блискучих перемог тільки в перегонах NASCAR, а також 5 національних і 59 індивідуальних рекордів в перегонах Національної асоціації хот-родів (NHRA). Таким чином, вже понад 50 років SUNOCO постачає кращим командам по всьому світу високоякісні види пального, заточені під максимальну продуктивність перегонових болідів.
У 1983 році компанія в черговий раз здійснює прорив на ринку пального, випускаючи Sunoco ULTRA 94 - неетилований бензин з найвищим октановим числом (він з успіхом протримається на ринку 22 роки).

Наприкінці 1980-х років компанія Sun Company, Inc. почала ребрендинг своїх заправних станцій під назвою SUNOCO, щоб відповідати назві бензину.

Активний розвиток SUNOCO як торгової марки став об’єктивною причиною для зміни назви компанії з Sun Company, Inc. на всесвітньо відоме найменування Sunoco, Inc., що відбулося в 1998 р. Компанія продовжує традицію спортивних перемог - у 2004 р. Sunoco стає офіційним пальним NASCAR (а пізніше - IndyCar, NHRA, SCCA, IHRA, PASS, SVRA і Trans Am).


На фото: Паливозаправник Sunoco на перегонах NASCAR 2010.
У 1981 році з метою виробництва мастильних матеріалів та технічних рідин SUNOCO переважно для європейського континенту була заснована компанія Sun Oil Espana SA.
Всі потужності, на яких виробляються продукти бренду SUNOCO у світі, сертифіковані у відповідності до вимог міжнародних стандартів систем менеджменту ISO 9001 та ISO 14001.
Загалом, сьогодні оливи, мастила та антифризи SUNOCO представлені не тільки в 50 штатах США, а й в майже 70 країнах світу.
З 2020 року марку SUNOCO в Україні представляє компанія «Саноко Трейдінг», яка є ексклюзивним офіційним імпортером мастильних матеріалів SUNOCO та відповідає за маркетингову та дистриб’юторську політику бренду. Продукція SUNOCO постачається в Україну безпосередньо з заводів в США та Іспанії.
В асортименті представлені моторні, трансмісійні, гідравлічні та редукторні оливи, мастила для легкових та вантажних автомобілів, сільськогосподарської та спеціальної техніки, а також широкий перелік спеціалізованих мастильних матеріалів промислового призначення. Вся продукція відповідає американським та світовим стандартам якості, а також вимогам провідних світових виробників техніки та обладнання.

На фото: Звісно, що в асортименті SUNOCO є лінійка RACING OIL для вибагливих автовласників.
Особливої уваги заслуговують ресурсозберігаючі моторні оливи SUNOCO, які відповідають жорстким вимогам до експлуатаційних властивостей найсучасніших категорій API SP та ILSAC GF-6A. За рахунок ретельно підібраних синтетичних базових олив і найновіших пакетів присадок вони забезпечують менший опір рухомим деталям двигуна, знижують тертя, скорочують час прогріву при низьких температурах, а отже - допомагають двигуну працювати з високою продуктивністю при меншому споживанні пального.

SUNOCO з Мадриду
Історія SUNOCO на європейському континенті звісно, не така тривала, проте не менш цікава, ніж на американському. В США є навіть міні-музеї бренду, в інтернеті можна купити символіку бренду. АЗС SUNOCO, спорт, сувеніри... Культ прямо!
В Європу компанія прийшла в той період, коли глобальний нафтовий та паливний бізнес корпорації потребував більше уваги, ніж бізнес виробництва та продажу олив і технічних рідин.
Я особисто бренд SUNOCO знав давно, він навіть в Україну «приходив», але не закріпився з першого разу. Зараз, з того що я бачу, знаю та відчуваю – бренд і в Іспанії вже напрацював міцний фундамент, і в Україні за нього зараз взялася команда, яка не робить помилок. Тож... мій візит на завод в Мадрид на автомобілі, в якому вже тривалий час використовуються оливи виключно SUNOCO – цьому підтвердження.

Pablo Gomez Defarges, керівник комерційного департаменту Sun Oil Espana, наш гід по заводу, працює в компанії з 2015 року, і вся його виробнича практика також була пов’язана з оливами та технічними рідинами. Пабло компетентно відповів мені на абсолютно всі питання, пов’язані з оливами, які я тільки міг придумати.
- Пабло, розкажіть, будь ласка, трохи докладніше, ніж розповідає офіційна доступна історія бренду, історію виникнення SUNOCO на європейському континенті.
- Для початку скажу, що сьогодні оливи марки SUNOCO виробляються в США (завод у Пенсильванії), в Іспанії та в Японії. У кожного заводу упаковка різна, оскільки враховуються місцеві уподобання. В США – інша ємність каністр, вимірювана не в літрах, а в галонах та квартах. В Азії – популярна металева тара. В Європі – тара у літрах та інші класифікації.
Європейський підрозділ американської корпорації був заснований в Іспанії у 1981 році з метою виробництва та маркетингу олив, мастил та технічних рідин. Продукція вироблялась на партнерському підприємстві неподалік Мадриду та продавалась виключно в Іспанії.
З 1991 до 2015 оливи SUNOCO почали виробляти ще й на бельгійському партнерському підприємстві. На той період ця фабрика стала основною з виробництва олив SUNOCO для всієї Європи. При цьому частина продуктів для іспанського ринку продовжувала виробляється в Іспанії під контролем бельгійського заводу.
У 2015 році партнерство з бельгійським підприємством було припинено. Вся європейська лінійка продуктів SUNOCO знову стала вироблятись виключно в Іспанії, на одному, сучасному підприємстві неподалік Мадриду.

У 2020 році ми відкрили ще одну локацію, також недалеко від Мадриду, в місті Альгете (Algete). В ній розташовується наш офіс, частина виробничих потужностей з розливання в тару (всі види від 1 до 200 літрів) та склад всього того, що фасується тут. Це було зроблено для прискорення, тому що основне, велике виробництво, не є настільки мобільним у питаннях розфасовки, наскільки нам іноді необхідно. У такому симбіозі ми вийшли на новий, вищий рівень обслуговування клієнтів.

Всі відвантаження товару дистриб'юторам в Європейські країни, країни Ближнього Сходу та в Африку йдуть тільки з Іспанії.
- У скільки країн продаються оливи SUNOCO з Іспанії?
- В Іспанію, Португалію, Італію, Швейцарію, Бельгію, Норвегію, Швецію, Данію, Лівію, Єгипет, Марокко, Сербію, Грецію, Кіпр, Мальту, Польщу, Чехію, Словаччину, Україну та навіть в Еквадор.


- Яка кількість сортів олив SUNOCO виготовляється на заводі в Мадриді?
- 250 формул. Від легкових до індустріальних.

- Як швидко з'являються в асортименті оливи для найновіших автомобілів?
- Від 4 до 6 міс. Якщо йдеться про нові формули та нові технології.
- На заводі роблять оливи за формулами та рекомендаціями виробників присадок?
- Для типових олив для автомобілів - часто купуємо формули у виробників присадок. А, наприклад, індустріальні – найчастіше розробляємо.
- Тоді чому нові автомобільні оливи з'являються лише через 4-6 місяців?
- Тестуємо у лабораторії, в автомобілях, перевіряємо, щоб продукт відповідав усім параметрам якості. Робимо так звані польові випробування з перевіркою у лабораторії. Це і займає приблизно такий час.
- Чи є в планах співпрацювати з виробниками автомобілів та постачати оливи на першу заливку? Наприклад, на Seat.
- У нас є апрувели Мерседеса, Фольксвагена, Вольво, Рено. Але це дорогий процес і тривалий за часом. А планів заливати наші оливи на конвеєрі з виробництва автомобілів – немає.
- Чи плануєте ви розширюватись на локації в Альгете?
- На даний момент ні. Виробничих потужностей достатньо для задоволення запитів клієнтів.
- Скільки працівників працює в офісі в Альгете?
- 12 осіб. Займаються маркетингом та продажами бренду SUNOCO.
- Пабло, чи маєте Ви відношення до постачання в Україну продуктів із заводу в США?
- Ні. За американський асортимент я не відповідаю. Імпортер в Україні працює безпосередньо із SUNOCO у США.
- Чи вважаєте Ви як фахівець у оливах, що для українського ринку потрібні у т.ч. і оливи з Америки, так як в Україні є багато автомобілів із північноамериканського континенту?
- Важке питання. Думаю, що українське представництво має великий потенціал. Але у будь-якому випадку з точки зору маркетингу – так краще.
Вважаю, що взагалі український ринок сьогодні має великий потенціал для олив, бо багато компаній, які працювали раніше, сьогодні припинили роботу в Україні. Я маю на увазі насамперед російські компанії.
- Як ви вибираєте ті продукти, яким робите схвалення?
- Допуски дуже дорогі. Тому політика компанії – концентруватися на отриманні більшої кількості допусків для меншої кількості продуктів. Але ми завжди маємо альтернативний продукт без схвалень. Це той самий продукт! Так, це маркетинг... Якщо у покупця оливи є гроші і він готовий платити за допуски – будь ласка. Немає грошей чи бажання – можна купити такий самий за якістю продукт, але без допусків.
- Які з технологічних продуктів зараз найбільш популярні на ринку?
- Синтетичні моторні оливи та ATF. Вони останнім часом зазнають найбільших змін та вимог. Євросоюз запитує продукти, що сприяють зменшенню вихлопу. Ми випускаємо моторні оливи 0W-20, 0W-16 – вони сприяють зниженню споживання палива та зниженню кількості вихлопу відповідно.
- Які можна відзначити тенденції, що відбуваються на ринку олив – куди рухаються запити споживачів?
- Небагато людей знають достатньо про автомобільні оливи. Більшість шукають не найкращі оливи, а ціну нижче. Тільки ті, кому подобається автомобіль, і вони знаються на ньому та розуміються на моторних оливах - чутливі до високої якості. Складно пояснити рядовому споживачеві, що важливіше використовувати високоякісний і високотехнологічний продукт.
- У той же час, що можна сказати про власників автосервісів? Що вони хочуть просувати?
- Є два типи автосервісів. Є ті, які віддають перевагу просуванню продуктів найвищої якості - це великі автосервіси з високою репутацією. А малі автосервіси часто продають дешевші оливи.
- Чи можна відзначити різницю між різними країнами у перевагах?
- Так. На різних ринках популярні різні продукти. На різних ринках віддають перевагу різній упаковці. Дуже важливо мати локального партнера, який є експертом, який знає ринок, його переваги та нюанси.
- Якщо ваш дистриб'ютор замовляє продукт, він зазвичай є в вашому асортименті? Як швидко ви його зробите та відвантажите?
- Умовно миттєво, якщо у нас розроблено та перевірено такий продукт.
- Які тенденції намічаються у розвитку асортименту бренду SUNOCO? Що з'явиться у майбутньому, про що вже можна сказати?
- Нині ми активно інвестуємо у індустріальні продукти. Більше, ніж у автомобільні продукти. Наприклад, інвестуємо в рідини для металообробки. Закінчили лінійку продуктів для холодильних установок. Також працюємо над збільшенням асортименту мастил.
- Ціни для різних країн у вас однакові?
- Однакові. Особливі ціни є лише тоді, коли обсяг замовлень дуже великий.
- Кого ви вважаєте конкурентом за цінами?
- На іспанському ринку – Shell, Mobil, Castrol, Texaco, Q8. За якістю ми на такому ж високому рівні.
- Після переходу виробництва з Бельгії до Іспанії у вас виникла нова стратегія розвитку на європейському ринку?
- Так. Ми почали більше фокусуватися в індустріальних оливах, ніж на автомобільних. В автомобільних ми вже маємо великий досвід, напрацьований раніше.
- Таке завдання стоїть і в українського імпортера?
- Думаю що так. Але вони почали з автомобільних продуктів, тому що це перший, логічний для них крок.

- Ліричний відступ. Чи можна сказати, що після пандемії виробництва "повертаються" з Китаю до Європи?
- На жаль, ми не помічаємо таку тенденцію. Хоча хотілося б… Це зміцнить нашу економіку, зменшить безробіття. І, звичайно, дасть більше роботи нам.

Завод
Знайомство з виробничим підприємством ми розпочали, як це чомусь зазвичай і відбувається, із лабораторії. Вона оснащена найсучаснішим вимірювальним обладнанням, що дозволяє контролювати склад присадок. У лабораторії здійснюється як контроль усіх виробничих процесів, так і розробка нових олив, мастил та охолоджувальних рідин.
Перевірку в лабораторії проходять всі матеріали – як базові оливи, так і інші компоненти. Коли приїжджає вантажівка з базовою оливою, перевіряється вся технічна документація, всі технічні характеристики – в'язкість, чистота, лужне число, інфрачервоний спектр та інші параметри.

На фото: Не підписуємо кожен лабораторний прилад, бо професіоналам і так ясно. І, звісно, нам не дозволили сфотографувати всі апарати...


У розробці на підприємстві постійно знаходиться близько 60 формул нових продуктів.
Базові оливи всіх груп без виключення використовуються від найвідоміших світових виробників. Присадки (як пакети, так і окремі компоненти) - купуються практично у всіх відомих світових виробників, їх перелік всім відомий.



На заводі виробляються оливи починаючи від олив для легкових автомобілів та закінчуючи оливами для важконавантажених індустріальних машин, наприклад, для гірничодобувної промисловості.
Антифризи. Воду не можна змішувати з оливами. Тому цех, у якому працюють із водою (виробництво антифризів) відділений системою контролю від цеху, де виробляються оливи.
Мастила. Це окрема логіка бізнесу. Усі технологічні лінії – власної розробки. Насправді це така тенденція – кожен виробник робить власне обладнання для виробництва мастил. Тому фото робити суворо заборонено. Будь-кому. Обладнання для виготовлення мастил постійно оновлюється. У цеху - 5 реакторів, у яких виробляється 95 типів мастил.
Оливи. У цеху – 7 міксерів загальним об’ємом 100 тон. Максимальна потужність цеху - 100 000 тон на рік або 8-10 тисяч тон на міс. Реальне завантаження - 2-3 тисячі тон на міс., тому що підприємство випускає великий асортимент олив і треба часто переналагоджуватися.
Всі процеси повністю автоматизовані, контроль та керування ними виведені на єдиний пульт.
Найважливішим питанням на виробництві є контроль усіх процесів, а також регулярний відбір проб. Усі перевірені параметри зберігаються на комп'ютері.
Зразки базових олив зберігаються після вхідного контролю від 2 місяців до 2 років. А зразки готових олив та мастил - зберігаються 3 роки.

Загальна кількість артикулів продуктів, що випускається на підприємстві – 2500.
Об'єм ємностей для зберігання сировини для виробництва антифризів – 360 тон. І ще 100 тон ємностей для зберігання готової продукції.
Кількість базових олив, що зберігаються - 2,7 млн. літрів.
Цех з виробництва олив обслуговують 12 осіб. В цеху мастил – від 4 до 6 осіб. На антифризах – від 2 до 4 осіб. На трьох автоматичних лініях фасування – по 2 особи на лінії, для контролю. Плюс вантажники.



Цей завод шостий у списку найбільших підприємств Іспанії з виробництва олив та перший за потужністю в Іспанії – серед заводів, які виробляють всі три типи продуктів – оливи, мастила, охолоджувальні рідини.
На теперішній час виробництво працює у півтори зміни – по 12 годин на добу. Запланований розвиток заводу загальмувала пандемія (до неї завод збільшувався щороку). Але земля є, плани готові, розвиток буде! Чому - читайте наступний абзац…
Олександр Кельм, Київ – Мадрид - Київ



Історія бренду
Біографія бренду починається в 1886 році в США та налічує вже понад 130 років. Історія SUNOCO - це історія видатних досягнень та постійного розвитку. Компанія була заснована в ті роки, коли з’явилися і перші автомобілі, для яких потрібно було пальне та оливи з мастилами.
Після заснування, вже через декілька років, Sun Oil Company з м. Піттсбург, Пенсильванія, стала одними з провідних постачальників сирої нафти в регіоні. У міру того як нафтова компанія зростала, її діяльність розширювалася на супутні послуги та дочірні підприємства. Так, у 1916 році була заснована суднобудівельна компанія Sun Shipbuilding and Dry Dock Company. В наступному році вона спустила на воду свій перший корабель - якраз коли Сполучені Штати вступили у Першу світову війну. Її основною продукцією були танкери, але, забігаючи наперед, за свою 70-річну історію компанія також побудувала багато інших типів суден. Корабельня Sun використовувала зварювання замість клепок для будівництва кораблів, таким чином істотно заощаджуючи на сталі - одне з багатьох технічних нововведень, ініційованих керівництвом.

Вже маючи значну кількість нафтових родовищ і нафтопереробних заводів, у 1920 р. Sun відкриває свою першу паливозаправну станцію.



У 1929 р. компанія зайнялася виробництвом нафтопромислового обладнання, закріплюючи свої лідерські позиції у нафтовій сфері.
У 1937 р. Sun Oil Company запустила першу у світі велику комерційну установку для каталітичного крекінгу за технологією Ежена Гудрі на заводі в Маркус Хук, Пенсильванія. Технологія каталітичного крекінгу у порівнянні з термічним крекінгом дозволяє отримувати пальне вищої якості і значно прискорити процес. Це була революційна подія у галузі нафтопереробки. Установка в Маркус Хук діє донині, вона служить для переробки пального для перегонових автомобілів. Завод було визнано національною історичною пам'яткою.
У 1941 р. корпорація заснувала гірничодобувну компанію Cordero Mining Company (штат Невада) з метою постачання ртуті для своїх моторних олив. Цей метал виявився життєво важливим для збройних сил США у Другій світовій війні. Під час війни Sun брала участь у програмі екстреного суднобудування, організованій урядом США, і стала піонером у розробці та переробці авіаційного пального та мастильних матеріалів. У роки війни корабельня Sun була найбільшою у світі і нараховувала 35 тис. робітників. Пізніше під час холодної війни компанія буде частиною аерокосмічної промисловості США.
У 1953 році Sun Oil Company вийшла на міжнародний рівень. У Канаді був запущений нафтопереробний завод продуктивністю 15 000 барелів на день. У Венесуелі, починаючи з 1957 року, Venezuelan Sun Oil Company видобула понад 1 млрд барелів нафти з озера Маракайбо до припинення діяльності в 1975 році, коли уряд Венесуели націоналізував майно компанії. В 1967 компанія створює Great Canadian Oil Sands Limited для видобутку вуглеводнів з нафтових пісків родовища Атабаска.


В 1956 році Sun Oil Company розробила і почала використовувати на своїх заправних станціях інноваційний паливно-роздатковий комплекс. Він дозволяв заливати п’ять сортів бензину з різним октановим числом з одного комплексу. Заправки Sunoco пропонували до восьми сортів бензину зі своїх насосів Dial A Grade, в тому числі бензин з октановим числом 102. Модель паливно-роздаткового комплексу зараз виставлена у Смітсонівському інституті.
З 1960-х років бренд SUNOCO представлений на змаганнях авто і мототранспорту. Всього спортивна історія компанії налічує 1300 блискучих перемог тільки в перегонах NASCAR, а також 5 національних і 59 індивідуальних рекордів в перегонах Національної асоціації хот-родів (NHRA). Таким чином, вже понад 50 років SUNOCO постачає кращим командам по всьому світу високоякісні види пального, заточені під максимальну продуктивність перегонових болідів.
У 1983 році компанія в черговий раз здійснює прорив на ринку пального, випускаючи Sunoco ULTRA 94 - неетилований бензин з найвищим октановим числом (він з успіхом протримається на ринку 22 роки).

Наприкінці 1980-х років компанія Sun Company, Inc. почала ребрендинг своїх заправних станцій під назвою SUNOCO, щоб відповідати назві бензину.

Активний розвиток SUNOCO як торгової марки став об’єктивною причиною для зміни назви компанії з Sun Company, Inc. на всесвітньо відоме найменування Sunoco, Inc., що відбулося в 1998 р. Компанія продовжує традицію спортивних перемог - у 2004 р. Sunoco стає офіційним пальним NASCAR (а пізніше - IndyCar, NHRA, SCCA, IHRA, PASS, SVRA і Trans Am).


На фото: Паливозаправник Sunoco на перегонах NASCAR 2010.
У 1981 році з метою виробництва мастильних матеріалів та технічних рідин SUNOCO переважно для європейського континенту була заснована компанія Sun Oil Espana SA.
Всі потужності, на яких виробляються продукти бренду SUNOCO у світі, сертифіковані у відповідності до вимог міжнародних стандартів систем менеджменту ISO 9001 та ISO 14001.
Загалом, сьогодні оливи, мастила та антифризи SUNOCO представлені не тільки в 50 штатах США, а й в майже 70 країнах світу.
З 2020 року марку SUNOCO в Україні представляє компанія «Саноко Трейдінг», яка є ексклюзивним офіційним імпортером мастильних матеріалів SUNOCO та відповідає за маркетингову та дистриб’юторську політику бренду. Продукція SUNOCO постачається в Україну безпосередньо з заводів в США та Іспанії.
В асортименті представлені моторні, трансмісійні, гідравлічні та редукторні оливи, мастила для легкових та вантажних автомобілів, сільськогосподарської та спеціальної техніки, а також широкий перелік спеціалізованих мастильних матеріалів промислового призначення. Вся продукція відповідає американським та світовим стандартам якості, а також вимогам провідних світових виробників техніки та обладнання.

На фото: Звісно, що в асортименті SUNOCO є лінійка RACING OIL для вибагливих автовласників.
Особливої уваги заслуговують ресурсозберігаючі моторні оливи SUNOCO, які відповідають жорстким вимогам до експлуатаційних властивостей найсучасніших категорій API SP та ILSAC GF-6A. За рахунок ретельно підібраних синтетичних базових олив і найновіших пакетів присадок вони забезпечують менший опір рухомим деталям двигуна, знижують тертя, скорочують час прогріву при низьких температурах, а отже - допомагають двигуну працювати з високою продуктивністю при меншому споживанні пального.

SUNOCO з Мадриду
Історія SUNOCO на європейському континенті звісно, не така тривала, проте не менш цікава, ніж на американському. В США є навіть міні-музеї бренду, в інтернеті можна купити символіку бренду. АЗС SUNOCO, спорт, сувеніри... Культ прямо!
В Європу компанія прийшла в той період, коли глобальний нафтовий та паливний бізнес корпорації потребував більше уваги, ніж бізнес виробництва та продажу олив і технічних рідин.
Я особисто бренд SUNOCO знав давно, він навіть в Україну «приходив», але не закріпився з першого разу. Зараз, з того що я бачу, знаю та відчуваю – бренд і в Іспанії вже напрацював міцний фундамент, і в Україні за нього зараз взялася команда, яка не робить помилок. Тож... мій візит на завод в Мадрид на автомобілі, в якому вже тривалий час використовуються оливи виключно SUNOCO – цьому підтвердження.

Pablo Gomez Defarges, керівник комерційного департаменту Sun Oil Espana, наш гід по заводу, працює в компанії з 2015 року, і вся його виробнича практика також була пов’язана з оливами та технічними рідинами. Пабло компетентно відповів мені на абсолютно всі питання, пов’язані з оливами, які я тільки міг придумати.
- Пабло, розкажіть, будь ласка, трохи докладніше, ніж розповідає офіційна доступна історія бренду, історію виникнення SUNOCO на європейському континенті.
- Для початку скажу, що сьогодні оливи марки SUNOCO виробляються в США (завод у Пенсильванії), в Іспанії та в Японії. У кожного заводу упаковка різна, оскільки враховуються місцеві уподобання. В США – інша ємність каністр, вимірювана не в літрах, а в галонах та квартах. В Азії – популярна металева тара. В Європі – тара у літрах та інші класифікації.
Європейський підрозділ американської корпорації був заснований в Іспанії у 1981 році з метою виробництва та маркетингу олив, мастил та технічних рідин. Продукція вироблялась на партнерському підприємстві неподалік Мадриду та продавалась виключно в Іспанії.
З 1991 до 2015 оливи SUNOCO почали виробляти ще й на бельгійському партнерському підприємстві. На той період ця фабрика стала основною з виробництва олив SUNOCO для всієї Європи. При цьому частина продуктів для іспанського ринку продовжувала виробляється в Іспанії під контролем бельгійського заводу.
У 2015 році партнерство з бельгійським підприємством було припинено. Вся європейська лінійка продуктів SUNOCO знову стала вироблятись виключно в Іспанії, на одному, сучасному підприємстві неподалік Мадриду.

У 2020 році ми відкрили ще одну локацію, також недалеко від Мадриду, в місті Альгете (Algete). В ній розташовується наш офіс, частина виробничих потужностей з розливання в тару (всі види від 1 до 200 літрів) та склад всього того, що фасується тут. Це було зроблено для прискорення, тому що основне, велике виробництво, не є настільки мобільним у питаннях розфасовки, наскільки нам іноді необхідно. У такому симбіозі ми вийшли на новий, вищий рівень обслуговування клієнтів.

Всі відвантаження товару дистриб'юторам в Європейські країни, країни Ближнього Сходу та в Африку йдуть тільки з Іспанії.
- У скільки країн продаються оливи SUNOCO з Іспанії?
- В Іспанію, Португалію, Італію, Швейцарію, Бельгію, Норвегію, Швецію, Данію, Лівію, Єгипет, Марокко, Сербію, Грецію, Кіпр, Мальту, Польщу, Чехію, Словаччину, Україну та навіть в Еквадор.


- Яка кількість сортів олив SUNOCO виготовляється на заводі в Мадриді?
- 250 формул. Від легкових до індустріальних.

- Як швидко з'являються в асортименті оливи для найновіших автомобілів?
- Від 4 до 6 міс. Якщо йдеться про нові формули та нові технології.
- На заводі роблять оливи за формулами та рекомендаціями виробників присадок?
- Для типових олив для автомобілів - часто купуємо формули у виробників присадок. А, наприклад, індустріальні – найчастіше розробляємо.
- Тоді чому нові автомобільні оливи з'являються лише через 4-6 місяців?
- Тестуємо у лабораторії, в автомобілях, перевіряємо, щоб продукт відповідав усім параметрам якості. Робимо так звані польові випробування з перевіркою у лабораторії. Це і займає приблизно такий час.
- Чи є в планах співпрацювати з виробниками автомобілів та постачати оливи на першу заливку? Наприклад, на Seat.
- У нас є апрувели Мерседеса, Фольксвагена, Вольво, Рено. Але це дорогий процес і тривалий за часом. А планів заливати наші оливи на конвеєрі з виробництва автомобілів – немає.
- Чи плануєте ви розширюватись на локації в Альгете?
- На даний момент ні. Виробничих потужностей достатньо для задоволення запитів клієнтів.
- Скільки працівників працює в офісі в Альгете?
- 12 осіб. Займаються маркетингом та продажами бренду SUNOCO.
- Пабло, чи маєте Ви відношення до постачання в Україну продуктів із заводу в США?
- Ні. За американський асортимент я не відповідаю. Імпортер в Україні працює безпосередньо із SUNOCO у США.
- Чи вважаєте Ви як фахівець у оливах, що для українського ринку потрібні у т.ч. і оливи з Америки, так як в Україні є багато автомобілів із північноамериканського континенту?
- Важке питання. Думаю, що українське представництво має великий потенціал. Але у будь-якому випадку з точки зору маркетингу – так краще.
Вважаю, що взагалі український ринок сьогодні має великий потенціал для олив, бо багато компаній, які працювали раніше, сьогодні припинили роботу в Україні. Я маю на увазі насамперед російські компанії.
- Як ви вибираєте ті продукти, яким робите схвалення?
- Допуски дуже дорогі. Тому політика компанії – концентруватися на отриманні більшої кількості допусків для меншої кількості продуктів. Але ми завжди маємо альтернативний продукт без схвалень. Це той самий продукт! Так, це маркетинг... Якщо у покупця оливи є гроші і він готовий платити за допуски – будь ласка. Немає грошей чи бажання – можна купити такий самий за якістю продукт, але без допусків.
- Які з технологічних продуктів зараз найбільш популярні на ринку?
- Синтетичні моторні оливи та ATF. Вони останнім часом зазнають найбільших змін та вимог. Євросоюз запитує продукти, що сприяють зменшенню вихлопу. Ми випускаємо моторні оливи 0W-20, 0W-16 – вони сприяють зниженню споживання палива та зниженню кількості вихлопу відповідно.
- Які можна відзначити тенденції, що відбуваються на ринку олив – куди рухаються запити споживачів?
- Небагато людей знають достатньо про автомобільні оливи. Більшість шукають не найкращі оливи, а ціну нижче. Тільки ті, кому подобається автомобіль, і вони знаються на ньому та розуміються на моторних оливах - чутливі до високої якості. Складно пояснити рядовому споживачеві, що важливіше використовувати високоякісний і високотехнологічний продукт.
- У той же час, що можна сказати про власників автосервісів? Що вони хочуть просувати?
- Є два типи автосервісів. Є ті, які віддають перевагу просуванню продуктів найвищої якості - це великі автосервіси з високою репутацією. А малі автосервіси часто продають дешевші оливи.
- Чи можна відзначити різницю між різними країнами у перевагах?
- Так. На різних ринках популярні різні продукти. На різних ринках віддають перевагу різній упаковці. Дуже важливо мати локального партнера, який є експертом, який знає ринок, його переваги та нюанси.
- Якщо ваш дистриб'ютор замовляє продукт, він зазвичай є в вашому асортименті? Як швидко ви його зробите та відвантажите?
- Умовно миттєво, якщо у нас розроблено та перевірено такий продукт.
- Які тенденції намічаються у розвитку асортименту бренду SUNOCO? Що з'явиться у майбутньому, про що вже можна сказати?
- Нині ми активно інвестуємо у індустріальні продукти. Більше, ніж у автомобільні продукти. Наприклад, інвестуємо в рідини для металообробки. Закінчили лінійку продуктів для холодильних установок. Також працюємо над збільшенням асортименту мастил.
- Ціни для різних країн у вас однакові?
- Однакові. Особливі ціни є лише тоді, коли обсяг замовлень дуже великий.
- Кого ви вважаєте конкурентом за цінами?
- На іспанському ринку – Shell, Mobil, Castrol, Texaco, Q8. За якістю ми на такому ж високому рівні.
- Після переходу виробництва з Бельгії до Іспанії у вас виникла нова стратегія розвитку на європейському ринку?
- Так. Ми почали більше фокусуватися в індустріальних оливах, ніж на автомобільних. В автомобільних ми вже маємо великий досвід, напрацьований раніше.
- Таке завдання стоїть і в українського імпортера?
- Думаю що так. Але вони почали з автомобільних продуктів, тому що це перший, логічний для них крок.

- Ліричний відступ. Чи можна сказати, що після пандемії виробництва "повертаються" з Китаю до Європи?
- На жаль, ми не помічаємо таку тенденцію. Хоча хотілося б… Це зміцнить нашу економіку, зменшить безробіття. І, звичайно, дасть більше роботи нам.

Завод
Знайомство з виробничим підприємством ми розпочали, як це чомусь зазвичай і відбувається, із лабораторії. Вона оснащена найсучаснішим вимірювальним обладнанням, що дозволяє контролювати склад присадок. У лабораторії здійснюється як контроль усіх виробничих процесів, так і розробка нових олив, мастил та охолоджувальних рідин.
Перевірку в лабораторії проходять всі матеріали – як базові оливи, так і інші компоненти. Коли приїжджає вантажівка з базовою оливою, перевіряється вся технічна документація, всі технічні характеристики – в'язкість, чистота, лужне число, інфрачервоний спектр та інші параметри.

На фото: Не підписуємо кожен лабораторний прилад, бо професіоналам і так ясно. І, звісно, нам не дозволили сфотографувати всі апарати...


У розробці на підприємстві постійно знаходиться близько 60 формул нових продуктів.
Базові оливи всіх груп без виключення використовуються від найвідоміших світових виробників. Присадки (як пакети, так і окремі компоненти) - купуються практично у всіх відомих світових виробників, їх перелік всім відомий.




Антифризи. Воду не можна змішувати з оливами. Тому цех, у якому працюють із водою (виробництво антифризів) відділений системою контролю від цеху, де виробляються оливи.
Мастила. Це окрема логіка бізнесу. Усі технологічні лінії – власної розробки. Насправді це така тенденція – кожен виробник робить власне обладнання для виробництва мастил. Тому фото робити суворо заборонено. Будь-кому. Обладнання для виготовлення мастил постійно оновлюється. У цеху - 5 реакторів, у яких виробляється 95 типів мастил.
Оливи. У цеху – 7 міксерів загальним об’ємом 100 тон. Максимальна потужність цеху - 100 000 тон на рік або 8-10 тисяч тон на міс. Реальне завантаження - 2-3 тисячі тон на міс., тому що підприємство випускає великий асортимент олив і треба часто переналагоджуватися.
Всі процеси повністю автоматизовані, контроль та керування ними виведені на єдиний пульт.
Найважливішим питанням на виробництві є контроль усіх процесів, а також регулярний відбір проб. Усі перевірені параметри зберігаються на комп'ютері.
Зразки базових олив зберігаються після вхідного контролю від 2 місяців до 2 років. А зразки готових олив та мастил - зберігаються 3 роки.

Загальна кількість артикулів продуктів, що випускається на підприємстві – 2500.
Об'єм ємностей для зберігання сировини для виробництва антифризів – 360 тон. І ще 100 тон ємностей для зберігання готової продукції.
Кількість базових олив, що зберігаються - 2,7 млн. літрів.
Цех з виробництва олив обслуговують 12 осіб. В цеху мастил – від 4 до 6 осіб. На антифризах – від 2 до 4 осіб. На трьох автоматичних лініях фасування – по 2 особи на лінії, для контролю. Плюс вантажники.



Цей завод шостий у списку найбільших підприємств Іспанії з виробництва олив та перший за потужністю в Іспанії – серед заводів, які виробляють всі три типи продуктів – оливи, мастила, охолоджувальні рідини.
На теперішній час виробництво працює у півтори зміни – по 12 годин на добу. Запланований розвиток заводу загальмувала пандемія (до неї завод збільшувався щороку). Але земля є, плани готові, розвиток буде! Чому - читайте наступний абзац…
Електромобілі та оливи, цікава думка професіоналів: «Світом крокує «електрифікація транспорту». Однак для виробників олив це не буде проблемою ще років 20. І взагалі, навряд чи Євросоюз досягне поставлених сьогодні цілей у цьому питанні. Причин тому – безліч».
Поживемо, побачимо. Плани ж усі – записані).
Поживемо, побачимо. Плани ж усі – записані).
Олександр Кельм, Київ – Мадрид - Київ

